Čo je PrEP

PrEP - pre-expozičná profylaxia
Spoľahlivá ochrana pred HIV. Predstavuje podobnú formu ochrany ako napríklad samotný kondóm.
Čo je PrEP?

Tvoj sex môže byť bezpečnejší

To znamená, že užívaním anti-HIV liekov zabraňuje tomu, aby si sa infikoval vírusom HIV. PrEP ti umožňuje mať sex, ktorý chceš, bez strachu z nákazy HIV.

„Tvoja ochrana, Tvoja voľba“
www.hivprep.sk

Čo je PrEP

99 %

ochrana na PrEP pred HIV

PrEP - HIV Slovensko

PrEP

Táto forma prevencie spočíva v užívaní jednej tablety denne (denná forma PrEP), ktorá ťa ochráni pred nákazou HIV. Tableta obsahuje dva lieky, a to emtricitabín /FTC/ a tenofovir /TDF/, ktoré bránia usadeniu vírusu HIV v tele. Toto je jedna z tých istých tabliet, ktoré bežne užíva človek žijúci s HIV, ktorý je na liečbe HIV. 

Účinnosť PrEP pri dennom užívaní dosahuje až 99% ochranu proti prenosu HIV sexuálnou cestou.

PrEP Ti poskytne výbornú ochranu pred infekciou HIV, ale nedokáže ťa ochrániť pred pohlavne prenosnými infekciami /STI/, ako je syfilis, kvapavka, chlamýdia alebo hepatitída C.

Užívanie PrEP je spojené aj s pravidelným testovaním na ostatné pohlavne prenosné infekcie /STI/, aby si mohol byť prípadne včas a rýchlo liečený, ak sa počas sexu na PrEP infikuješ inou STI, ktoré si často nemusíš vôbec všimnúť, najmä ak sa objavia na miestach, kde ju ľahko prehliadneš (napr. v krku alebo konečníku).

Možnosti profylaxie PrEP

Existuje niekoľko rôznych typov PrEPu:

  1. Najpoužívanejším typom PrEP je tableta, ktorá obsahuje dve liečivá proti HIV, tenofovir-dizoproxil a emtricitabín. Musíš užívať túto tabletu každý deň (denná forma) alebo užiť niekoľko dávok pred a po (príležitostná forma – on-demand) /viac o formách užívania pred nájdeš tu/ pohlavnom styku, aby si sa uistil, že lieky udržujú vysoké hladiny v tvojej krvi, aby sa zabránilo infekcii HIV.
  2. Alternatívna tableta PrEP obsahuje tenofovir-alafenamid a emtricitabín. Toto sa užíva denne a jeho značka je Descovy. Ak máš obavy o zdravie svojich obličiek alebo kostí, môže to byť vhodnejšie ako iná tabletka.
  3. Cabotegravir dlhodobo pôsobiaca forma PrEP, ktorá sa užíva injekčne raz za dva mesiace. Táto injekčná forma PrEPu u nás na Slovensku zatiaľ nie je dostupná.
  4. Lenacapavir ďalšou dlhodobo pôsobiacou formou PrEP, ktorá sa užíva injekčne raz za šesť mesiacov. Prvé správy z výskumu lenacapaviru sú mimoriadne sľubné.
  5. Dapivirínový vaginálny krúžok je umiestnený vo vagíne a poskytuje ochranu počas jedného mesiaca.
Je PrEP pre mňa?

Ako však PrEP funguje?

Keď sa niekto infikuje vírusom HIV, k prenosu dochádza predovšetkým cez sliznice. To je miesto, kde vírus HIV vstupuje do tela. V tvojej ústnej sliznici už máš prirodzenú ochranu, takže pri orálnom sexe prakticky nehrozí riziko HIV. Pokiaľ ide o sliznice na penise, vagíne a konečníku, musíš sa chrániť kondómami alebo PrEP.

Ak je osoba užívajúca PrEP vystavená HIV, tak PrEP, ktorý užíva, bráni HIV vstúpiť do ich buniek a replikovať sa. To zastaví HIV v usádzaní sa a zabráni tomu, aby sa osoba užívajúca PrEP neinfikovala vírusom HIV. Na to, aby PrEP fungoval dostatočne tak ako má, musia byť v krvi dostatočne vysoké hladiny liečiva, ktoré ťa budú chrániť pred nákazou HIV. Preto je správne užívanie PrEP také dôležité.

O tom, aké formy PrEP sú, aké je ich dávkovanie a štandardný postup pri začatí liečby PrEP, sa dozvieš v tejto schéme PrEP.

Kde si vybavím PrEP na Slovensku?

U nás ti predpíše PrEP výlučne infektológ v centrách pre liečbu HIV/AIDS.